O mnie

Czuprynagolf2

Nazywam się Czupryna. Krzysztof (Christophe, Chris) Czupryna.
Moje potrójne imię wynika z faktu, że mam polsko-francuskie obywatelstwo, a mieszkam w Tajlandii.

Z wykształcenia jestem psychologiem i kilka lat pracowałem w swoim zawodzie, a potem w marketingu i reklamie. Następnie wyjechałem na stałe do Tajlandii i zainteresowałem się golfem w wieku 48 lat. Po pierwszych kilku lekcjach wziąłem się solidnie za treningi i po 4,5 roku bardzo intensywnych ćwiczeń osiągnąłem handicap 5. Trenowałem w tamtym czasie po 4-6 godzin dziennie przez 5-6 dni w tygodniu. Grałem na polu przeciętnie 3 razy w tygodniu. Golf stał się moją pasją i ulubionym sposobem spędzania czasu. Nie piszę „wolnego czasu”, gdyż cały czas miałem wolny.
Swoim doświadczeniom z tego okresu poświęciłem moją pierwszą książkę o golfie „Jak w ciągu 4,5 roku dojść do handicapu 5 ?.
W tamtym, amatorskim okresie gry w golfa grałem bardzo dużo na wielu polach golfowych na całym świecie. Grałem w Tajlandii, Malezji, Singapurze, Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Czechach, Stanach Zjednoczonych i nawet Bułgarii. Grałem w wielu turniejach amatorskich w Tajlandii, byłem mistrzem swojego klubu i wygrałem parę turniejów amatorskich.

Postanowiłem wtedy dalej doskonalić się w golfowym rzemiośle i zapisałem się na kurs instruktora golfa w organizacji PGA Asia w Bangkoku.
Po długiej i żmudnej nauce, setkach godzin spędzonych na polu i treningach, zdałem egzaminy teoretyczne i egzaminy z gry. Dostałem kartę golfowego Pro.
Zacząłem uczyć golfa graczy z różnych krajów odwiedzających Tajlandię – z Polski, Włoch, Francji, Rosji, Czech, Holandii, Chin i Niemiec. Mówię dobrze w 5 językach, więc ułatwiało mi to kontakt z golfistami z różnych krajów i różnych kultur.
Prowadziłem pojedyncze lekcje i tzw. kilkugodzinne „dni golfa”, jak również kilkudniowe wyjazdy golfowe. Golf pochłonął mnie całkowicie.
Spełniłem też swoje golfowe marzenia – zagrałem kilka razy na par pola (72), 2-3 razy poniżej par (70 i 71) i zrobiłem „hole in one” na par 3 o długości 175 yardów.

W 2012 roku Polski Związek Golfa zwrócił się do mnie z prośbą o napisanie podręcznika do gry w golfa dla golfistów i początkujących instruktorów. Po roku pracy wyszły z tego 2 tomy (łącznie 800 stron i ponad 400 zdjęć) obejmujące całość zagadnień gry w golfa – technikę, strategię, nauczanie i trening. Książka “Skuteczna gra w golfa. Technika, strategia, nauczanie, trening” wyszła w 2014 roku i jest jak do tej pory jedyną napisana przez polskiego autora o golfie i chyba najobszerniejszą ze wszystkich książek o golfie na świecie.

Wtedy też, wspólnie z moim przyjacielem Maćkiem Miszczakiem, zacząłem organizować Golfowe Obozy Sportowe pod marką Target54 w Tajlandii, Polsce, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata.
Ich formuła i idea jest prosta. Dać golfistom amatorom nie tylko możliwość gry na najpiękniejszych polach danego kraju, ale również możliwość takiego samego treningu jaki mają gracze zawodowi. Gracze PGA Tour zawsze byli i są obiektem marzeń graczy amatorów. Chciałem dać amatorom możliwość posmakowania tego czym jest golf zawodowy. W zakresie wszystkich elementów gry w golfa – puttingu, chippingu, pitchingu, długiej gry i gry z bunkrów.
Golfowe Obozy Sportowe organizowane przez Target54 są bardzo intensywne – 7 godzin gier i treningów dziennie w okresie 7 dni.
Ich prowadzenie daje mi olbrzymią satysfakcję z powodów które znajdują się w Referencjach. Bardzo lubię uczyć, komunikować się z ludźmi i zarażać ich pasją do golfa – Najpiękniejszej Gry na Świecie.

W marcu 2016 ukazała się na rynku moja trzecia książka o golfie “Jak zostać Mistrzem gry w golfa, czyli jak dojść do handicapu 0 ?” (patrz Handicap 0 – fragment, ).
Jest ona skierowana do najbardziej ambitnych graczy amatorów, którzy chcą osiągnąć poziom „prawie zawodowy”. Omawia miedzy innymi bardzo dokładnie wszystkie fazy swingu oraz bardzo dokładnie są w niej opisane treningi wszystkich elementów gry w golfa.

Innym, ciekawym projektem, który stworzyłem jest wykorzystanie koncepcji tzw. “uderzeń zyskanych i straconych” w doskonaleniu gry w golfa. Program na smartfony i system StrokeValue, który stworzyłem wspólnie z Jackiem Nowickim (sędzią golfowym i moim dobrym znajomym) pomaga wszystkim golfistom lepiej poznać skuteczność swojej gry i trenować bardziej efektywnie. System ten bowiem nie tylko określa mocne i słabe strony danego gracza, ale podpowiada mu również adekwatne treningi w zależności od jego poziomu gry.

Przygotowałem również bardzo duży cykl video-lekcji na temat nauki i treningów gry w golfa. Jest to ponad 120 filmów, omawiających wszystkie aspekty techniczne gry w golfa oraz metody treningowe. Można je oglądać na moim kanale na You Tube https://www.youtube.com/channel/UCQpse0C2tVNSxXocqkCcJmw

Zimą 2019 roku Polski Związek Golfa zwrócił się do mnie z propozycją organizacji i przeprowadzenia szkolenia dla nowych Instruktorów golfa. Pomysł był bardzo ciekawy i w oczywiście zgodziłem się. Owocem jest ponad 400 stronicowy podręcznik szkoleniowy, konsultowany również z naukowcami z uczelni wychowania fizycznego. Właściwe szkolenie odbędzie się w lipcu 2019 w Naterkach. Weźmie w nim udział 15 wyselekcjonowanych osób z różnych klubów w Polsce, a samo szkolenie potrwa 9 dni.
Będzie bardzo intensywne i wszechstronne. Zakończą je egzaminy teoretyczne i praktyczne. Ci, którzy je zaliczą będą doskonale wykształconymi Instruktorami golfa Polskiego Związku Golfa.
Dla mnie osobiście jest to duża satysfakcja, propozycja Polskiego Związku Golfa potwierdza bowiem moje kwalifikacje i motywację w promocji golfa w Polsce.

Natomiast wszystkich golfistów zapraszam do Tajlandii nie tylko na wspaniałego golfa, ale też na wypoczynek na jednych z najpiękniejszych plaż na świecie.

czuprynagolf7

 

O mnieAdmin_CZ