Nauczanie golfa

Nauczanie golfa, podobnie jak każdej innej bardzo technicznej dyscypliny sportowej jest żmudne i długotrwałe. Podstawą techniki golfa jest tzw. swing, który z biomechanicznego punktu widzenia jest tzw. odruchem czuciowym zamkniętym. Powinien odbywać się on całkowicie automatycznie i nieświadomie.
Uważam, że w nauczaniu golfa są dwa bardzo istotne elementy na które każdy trener czy instruktor powinien położyć nacisk.

Pierwszy element to nauka prawidłowej techniki wszystkich 5 podstawowych uderzeń golfa tj. puttingu, chippingu, pitchingu, gry z bunkrów oraz pełnego swingu.
W tym zakresie powinno przechodzić się pewien cykl – od ćwiczeń ogólnorozwojowych, poprzez tzw. ćwiczenia ukierunkowane aż do właściwych ćwiczeń techniki.
Cała idea nauczania techniki gry w golfa składa się według mnie z kilku etapów.
Etap pierwszy to podstawowa technika statyczna – chwyt kija, postawa, sylwetka itp.
Etap drugi to początek rozwoju koordynacji oko-ręka-piłka, co pozwoli na systematyczne trafianie w piłkę.
Etap trzeci to praca nad dokładnością lotu piłki poprzez coraz lepsze skoordynowanie ruchów ciała w trakcie swingu.
Etap czwarty to praca nad odległością lotu piłki poprzez prawidłową sekwencję ruchów określonych części ciała.
Etap piąty to praca na powtarzalnością uderzeń, zarówno w aspekcie kontaktu z piłką, jak i całego swingu (płaszczyzna, prędkość, sekwencja).

Drugi element nauczania, a szczególnie doskonalenia gry w golfa, to określony i systematyczny trening w/w 5 podstawowych uderzeń. Należy w nieskończoność zachęcać ucznia do treningu celności, wyczucia odległości oraz gry pod presją w zakresie tych podstawowych uderzeń. Sama nauka podstaw techniki niewiele da bez regularnego treningu różnych wariantów tych uderzeń.

DSC_00146

Jeżeli chodzi o trening, szczególnie dla graczy bardziej ambitnych, nie mówiąc już o graczach zawodowych, to jestem zwolennikiem stosowania zasad tzw. treningu celowego (deliberate practice) podczas każdego treningu golfowego.
Koncepcja treningu celowego opiera się na badaniach naukowych na temat roli talentu na poziom wykonania określonych umiejętności. Tym co jest interesujące w wynikach tych badań to dwa elementy – ilość czasu którą poświęcamy na opanowanie danej umiejętności oraz sposób w jaki to robimy, czyli właśnie trening celowy.
Opiera się on na kilku prostych założeniach.

Założenie 1
Ćwicz najwięcej to co wychodzi Ci najgorzej. Przykładowo nie ma po co poświęcać czasu na doskonalenie chippingu jeżeli Twoja gra z bunkra jest na niższym niż chipping poziomie.

Założenie 2
Realizuj założenie 1 małymi krokami.
Jeżeli masz trudność z pitchingiem z twardego podłoża, zacznij od krótszej trawy, potem podłoża przypominającego green, a dopiero na końcu z tzw. hard pan czyli twardej ziemi.

Założenie 3

Powinieneś nieustannie stawiać sobie bardzo ambitne cele w treningu, takie które wymagają od Ciebie maksymalnego wysiłku i koncentracji.
Przykładowo w przypadku puttingu jeżeli jesteś w stanie wbić z 6 stóp 5 na 10 piłek (co jest bardzo dobrym wynikiem dla amatora), to postaw sobie na treningu cel wbicia 5 piłek pod rząd lub 7 piłek łącznie. Ćwicz dotąd aż będziesz w stanie to zrobić.

Założenie 4
Musisz mieć systematyczny feedback czyli informację zwrotną czy to co robisz, robisz prawidłowo od strony technicznej. Inaczej nigdy nie osiągniesz swoich ambitnych celów treningu.
Pomoc Pro jest tutaj niezbędna, nawet tylko 1-2 razy w miesiącu, ale regularnie.

Założenie 5
Ćwicz, ćwicz i ćwicz. Nie ma żadnych limitów czasowych prawidłowego celowego treningu. Najlepsi w historii golfiści byli tytanami pracy. Ben Hogan, Sam Snead czy obecnie Tiger Woods to osoby które osiągnęły mistrzostwo przede wszystkim dzięki wytężonej pracy po kilkanaście godzin dziennie przez wiele lat.

I to jest właśnie celowy trening.
Ogromna ilość czasu + ciągłe przekraczanie swoich granic + ćwiczenie tego co wychodzi najgorzej + nadzór Pro.
Jestem wielkim zwolennikiem stosowania zasad treningu celowego w każdym treningu golfowym.

Ponadto w nauczaniu gry w golfa uważam za niezwykle ważne stosowanie odpowiednich technik dydaktycznych. Należy posługiwać się opisami, przykładami, demonstracjami, ruchami wspomaganymi, pomocami technicznymi itp. Im lepiej potrafimy przekazać uczniowi naszą wiedzę o technice gry w golfa, tym szybciej ją opanuje.
Największą nagrodą w nauczaniu prawidłowej techniki jest poprawa swingu widoczna u ucznia.
Poniżej pokazuje przykład z którego jestem bardzo dumny. Jedna z uczestniczek Golfowych Obozów Sportowych popełniała dosyć rozpowszechniony błąd w kontakcie z piłką, a mianowicie nie utrzymywała linii barków w pozycji równoległej tuż przed, w trakcie i tuż po uderzeniu piłki. Jednodniowy trening tej fazy swingu spowodował ogromną zmianę w jej sylwetce w tej fazie, a co za tym idzie skuteczniejszą grę i lepsze wyniki.

czupryna71

Kolejny przykład skutecznej nauki golfa w trakcie prowadzonych przeze mnie Golfowych Obozów Sportowych.

Czuprynagolf72a

Golfistę w prawej strony wszyscy znają – to Zdzisław ze Świnoujścia. Natomiast ten z lewej strony to jakiś facet z kucykiem,
który w trakcie naszego obozu w La Cala w Hiszpanii, podpatrzył jak Zdzisiu trenuje kontakt z driverem i postanowił go naśladować :-).
Myślę, że daleko zajdzie i ten z prawej i ten z lewej.

Nauczanie golfaAdmin_CZ