Moje ulubione pola golfowe

Na świecie są tysiące wspaniałych pól golfowych. Nikt, nigdy nie zagra nawet na 10% z nich.
Tym niemniej podróżując po świecie może natkniecie się na pola które są moimi ulubionymi i na których grać lubię najbardziej.

Tajlandia
Tajlandia to wspaniały kraj, mieszkam tutaj już kilkanaście lat i chciałbym mieszkać wiecznie. Wspaniały klimat, uśmiechnięci ludzie, wyspy nie skażone jeszcze zbytnio cywilizacją i oczywiście golf. Z około 300 pól golfowych które są w Tajlandii najbardziej lubię następujące pola.

Blue Canyon (Lake course i Canyon course)

06062-29

Blue Canyon to moje “pole domowe”, jestem tam członkiem od 2006 roku. Dwa 18 dołkowe pola (w tym jedno mistrzowskie) to miejsce gdzie zdobywałem kolejne rekordy i gdzie spędzałem całe dnie. Na Canyon Course grali w turniejach wszyscy najlepsi gracze świata – od Tigera Woodsa i Adama Scotta, poprzez Ernie Elsa i Lee Westwooda, aż do Grega Normana, do którego należy rekord pola – 64 uderzenia.
Na zdjęciu powyżej po lewej jeden z najpiękniejszych dołków pola Canyon course, dołek numer 14, na którym kształt greenu symbolizuje Tajlandię, a kamień na górze po lewej stronie wyspę Phuket.
Na zdjęciu po prawej stronie jest dołek numer 17, określony przez Freddiego Couples jako najładniejszy i najtrudniejszy par 3 na świecie.

Rajaprabha Damm

target54-eu-rajaprabha2a
Według mnie jedno z najpiękniejszych pól na świecie. Położone 150 km od wyspy Phuket, na terenie Parku Narodowego Khao Sok jest miejscem bajecznym. Dżungla, 36 kilometrowe jezioro, wysokie góry, wszystko to sprawia że gra na trudnym 18 dołkowym polu jest niezapomnianym przeżyciem. Greeny są szybkie, a słynny “trójkąt śmierci” (2 x par 4 o długości ponad 400m i par 5 o długości ponad 520m) jest wyzwaniem dla najlepszych graczy.

Siam CC (Old Course i Plantation Course)

czuprynagolf12

Pola znajdują w się w okolicy Pattaya, 100 km na wchód od Bangkoku.
Old Course to miejsce jednego z największych turniejów zawodowego golfa kobiet – Honda Classic. Plantation Course jest przepięknie położone na wzgórzach. Oba pola są bardzo trudne, mają niesamowicie szybkie i pofałdowane greeny. Na nich zrozumiałem czym różni się golf amatorski od zawodowego.

Black Mountain

czuprynagolf13

Wspaniałe pole w Hua Hin, 150 km na południe od Bangkoku. Widoki z 2-3 dołków są niesamowite, widać góry oddalone o dziesiątki kilometrów. W Black Mountain wielokrotnie odbywały się turnieje międzynarodowej rangi (President Cup), a Hua Hin jest miejscem corocznych eliminacji (Q School) do Asian Tour.

Banyan

p6

Drugie wspaniałe pole w Hua Hin. Miałem okazję na swoim kursie PGA mieć zajęcia z architektem tego pola, który opowiadał jak powstała jego koncepcja. Pole jest uważane przez niektórych golfistów jako jedno z 3 najlepszych w całej Tajlandii.

Vintage

czupryna17

Pole do którego żywię sentyment, gdyż na nim zdawałem swój egzamin z gry w PGA. Znajduje się 15 km na wschód od Bangkoku. Niby zwykłe pole, ale mam do niego bardzo osobisty stosunek i lubię tam grać.

Lam Lukka

czupryna19

Cztery „9”, czyli 36 dołków, które można grać w różnych konfiguracjach. Położone 30 km na północny wschód od Bangkoku. Pięknie utrzymane, malownicze, a gra w niektóre dni kosztuje tylko 70 pln.

Amata

tgca

Prywatne, mistrzowskie pole (gra wyłącznie na zaproszenie), jedno z najbardziej znanych w Tajlandii, położone w Chonburi , 70 km na wschód od Bangkoku.  Co roku odbywa się tutaj największy w Tajlandii turniej zawodowy Thailand Open, w którym gra cała światowa czołówka od Lee Westwood i Henrika Stensona, przez Bubbe Watsona i Sergio Garcia, a na Ricky Fowlerze skończywszy.

Alpine

czupryna24

Pole położone niedaleko od Chiang Mai na północy Tajlandii. Otoczone pięknym górami, doskonale utrzymane i bardzo wymagające. Niektóre jego dołki są wzorowane na najpiękniejszych dołkach na świecie.

Highlands

Chiangmai Highlands Golf and Spa Resort

Pole w pobliżu poprzedniego, równie piękne, równie trudne. Położone jest wyżej w górach, dzięki czemu gra w upalne dni jest na nim przyjemniejsza. Pole jest często miejsce rozgrywek tajskiego zawodowego Tour.

Hiszpania

W Hiszpanii moim ulubionym miejscem do gry w golfa jest Costa del Sol, zwana też Costa del Golf z powodu ogromnej ilości pól golfowych położonych pomiędzy Malagą a Gibraltarem.
Spośród dziesiątek pól trudno wybrać najlepsze, ale mnie najbardziej podobają się te niżej wymienione.

La Cala

 2016-10-10_174956

La Cala Golf Resort to 3 wspaniałe pola 18 dołkowe (America, Asia, Europa) położone w górzystym terenie. Moim ulubionym jest Europa, położona na szczycie gór. Z powodu stosunkowo wysokich ratingów pola są trudne dla amatorów, należy uderzać piłkę bardzo precyzyjnie. Również położenie greenów wpływa znacząco na dobór kija do ataku. La Cala mieści się około 10 km od morza i ok 20 km od znanego kurortu Marbella.

Finca Cortesin

Finca Cortesin, 6+5+3

Tego pola żadnemu miłośnikowi golfa przedstawiać nie trzeba. Pole było kilkakrotnie miejscem Volvo World Golf Matchplay i moim zdaniem należy do najlepszych pól na świecie. Jest doskonale utrzymane i położone w przepięknym miejscu. Widoki z tee boxów są naprawdę niesamowite, a jakość i szybkość greenów daje wyobrażenie czym jest prawdziwy backspin i gra zawodowa. Obsługa na polu jest na najwyższym, światowym poziomie, a Club House to doskonała restauracja z widokiem na pole. Być na Costa del Sol i nie grać na Finca Cortesin, to jak być w Rzymie itd 🙂

Alcaidesa Links

foto8ffa

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia powyżej żeby zrozumieć dlaczego warto zagrać na tym polu.
Jest jednym z najładniej położonych pól na świecie. Alcaidesa Links Golf Resort posiada dwa pola golfowe, Alcaidesa Link i Alcaidesa Heathland, lecz dla mnie istnieje tylko pole Links. Widok na Gibraltar i Afrykę, otoczenie dwóch parków przyrody , dwa kilometry plaży równolegle do Alcaidesa Links i błękit morza tworzą miejsce magiczne, nieporównywalne z żadnym innym polem.
Alcaidesa Links w 2011 roku zostało uznane przez magazyn Golf World za jedno z 20 najlepszych pól link w Europie.  Pole było miejsce wielu turniejów – 2 PGA Andaluzji, 1 PGA Hiszpanii, Ryder Cup Junior. Przy polu jest też driving range i putting/chipping greeny.

Alhuarin

czupryna36

Jedno z najciekawszych pól jakie znam. Zaprojektowane przez Severiano Ballesterosa, znanego ze swoich trickowych zagrań i pole doskonale odzwierciedla jego sposób gry. Jest trudne i wymagające, położone w bardzo górzystym terenie. Na polu Alhuarin doskonale widać jak ważna jest psychika i pewność siebie w grze w golfa. Na większości dołków pierwszej “dziewiątki” uderza się „na ślepo”, a piłka czasami stacza się kilkadziesiąt metrów po górzystym terenie. Pole jest naprawdę unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Aktwnym członkiem klubu Alhuarin jest Miguel Jimenez, który mieszka niedaleko pola i czasem można go spotkać w Club House lub na polu.

 

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych jest największa ilość pól golfowych na świecie. Floryda, Georgia, Kalifornia, Nevada, północne stany Oregon i Idaho, każde ma wspaniałe pola, na których rozgrywane są turnieje najsilniejszego golfowego “touru” – PGA Tour. Grałem na kilkunastu polach w Stanach Zjednoczonych jednak najbardziej spodobały mi się wymienione poniżej.

Wolf Creek


czupryna41

Niezwykłe pole wśród gór i pustyń Nevady. Każdy błąd jest karany i grać należy bardzo precyzyjnie. Jak widać na zdjęciu powyżej to pole nie wybacza.
Jest położone niesłychanie malowniczo i warto tam dojechać z Las Vegas.

Trump National Golf

czupryna42

Przepiękne pole na brzegu Pacyfiku na południe od Los Angeles. Dekoracje niektórych dołków przypominają Disneyland, ale pole jest naprawdę trudne i doskonale utrzymane.

TPC Sawgrass

czupryna44

To pole prawie równie legendarne jak Augusta National. Turniej Players rozgrywany co roku zapewnia powodzenie pola i jego doskonałe utrzymanie.17 dołek tego pola jest jednym z najsłynniejszych na świecie.


Polska

Sierra

czupryna50

Pierwsze pole w Polsce które naprawdę przypomniało mi Tajlandię. Dekoracje z kwiatów, wspaniały club-house.

Rosa

czupryna55

Obok Sierry drugie najładniejsze wizualnie pole w Polsce. Doskonały driving i club-house.

Amber

czupryna52

Piękne pole na którym bardzo często gram. Naturalne i ciekawe z powodu zupełnie dwóch różnych profili dwóch „dziewiątek”. Bardzo dobra treningowa Akademia.

Rajszew

czupryna48

Tradycja i przepiękny drzewostan. Starania obecnego właściciela pola, mogą doprowadzić do tego, że stanie się ono naprawdę najładniejszym w Polsce.

Sobienie

czupryna54

Według mnie najlepsze zaplecze treningowe w Polsce. Ponadto bardzo ciekawe pole, wymagające precyzyjnej gry.

 

Moje ulubione pola golfoweAdmin_CZ