Moje porady

“Wiara we własne siły jest najważniejszym elementem gry w golfa. Nieważne jak wielki jest Twój talent, jest tylko jedna metoda aby ją uzyskać i podtrzymywać – ciężka praca”
Jack Nicklaus

Każdy golfista amator deklaruje chęć lepszej gry w golfa.
Chcesz naprawdę grać lepiej w golfa ?
Lepiej tzn. systematycznie poprawiać swój wynik brutto w grze oraz systematycznie obniżać swój handicap ?
Oto moich kilka prostych rad, których stosowanie zapewni Ci sukces.

2015-02-07_094907

 1. Graj zawsze na swoim poziomie, a nie na poziomie na którym chciałbyś grać.
  Uderzenie woodem 5 o 40m bliżej niż driverem ale celnie jest lepsze niż uderzenie 260m driverem do wody.
  Gra w golfa to gra na precyzję, a nie na kije czy ego gracza.
  Musisz trafiać z 50 m w okrąg ok 2 metrów od dołka, a ze 100 metrów w okrąg ok. 3 metrów od dołka.
  To jest właśnie prawdziwy trening golfa – uczenie się precyzji i dokładności uderzeń.
 2. Jeżeli zepsułeś jakieś uderzenie, nie staraj się go nadrobić, tylko staraj się nie tracić więcej.
  Bogey jest lepsze niż double bogey, które jest lepsze niż triple bogey. A i to jest lepsze niż podwójny par. Najprostszym sposobem „nadrobienia” zepsutego ataku na green jest bardzo dobra krótka gra i putting. Ćwicz je minimum 50% całego Twojego czasu treningowego.
 3. Uderzenia prosto ironami czy woodami to pierwszy stopień wtajemniczenia. Drugim są uderzenia z różną trajektorią pionową (niskie i wysokie), a trzecim z różną trajektorią poziomą (fade i draw).
  Jeżeli możesz, to ćwicz je wszystkie, a Twoje uderzenia prosto będą jeszcze łatwiejsze.
  Samo ćwiczenie tych uderzeń na driving rangu nie daje wiele, musisz poświęcić wiele gier aby ćwiczyć te uderzenia w grze na polu. Wynik jest wtedy mniej istotny, a ważniejsze jest ciągłe uderzanie piłki inaczej. Tylko tak zaczniesz robić prawdziwe postępy.
 4. W krótkiej grze ćwicz od pewnego poziomu kilka różnych uderzeń (chip krótki, chip długi, pitch niski, pitch wysoki, lob, pitch z backspinem).
  To da Ci dużo możliwości w okolicach greenu i poprawi jakość standardowego chipa czy pitcha. Nie ważne, że te uderzenia Ci nie wychodzą, ćwicz je i próbuj, to polepszy Twoją technikę generalnie.
 5. Uderzając piłki na driving rangu (krótka i długa gra) ćwicz zawsze różne „lie” piłki (fairway, rough, hard pan i bunkier fairway) oraz różne położenia (z górki, pod górkę, poniżej stóp i powyżej stóp).
  Nigdy nie uderzaj więcej niż 25 piłek pod rząd z jednego położenia czy „lie” z wyjątkiem gdy ćwiczysz czystą technikę. Najpierw uderzaj serie piłek z różnych “lie” i z różnych położeń, potem staraj się uderzać dobrze tylko 2 piłki pod rząd, a potem tylko 1 piłkę i zawsze musi to być uderzenie dobre – jak w grze. Każde uderzenie rób maksymalnie skoncentrowany i przygotowany – jak w grze. Generalnie wszystko rób jak w grze.
 6. Nigdy, nigdy, nigdy nie uderzaj piłek „tak sobie, gdzieś w przestrzeń”.
  Zawsze wybieraj konkretny cel, a nawet gdy ćwiczysz czystą technikę to przynajmniej konkretny kierunek czy „korytarz”. Grając w golfa na polu, nawet jak masz przed sobą szeroki i łatwy fairway, staraj się mierzyć i trafić w konkretne jego miejsce, a nie „gdzieś tam”. Golf to gra na precyzję !
 7. Puttując na greenie i ćwicząc putting trenuj zarówno samą technikę (prostopadła łopatka, rytm, tempo, stały zamach, sweet spot) jak i wyczucie odległości.
  Uderzając więcej niż 1 piłkę z danej odległości do dołka nie ćwiczysz niczego, o ile nie jest to ćwiczenie czystej techniki puttingu. Uderzaj tak jak w grze jedną piłkę z jednego położenia i dobijaj ją do dołka. Potem inna piłka i inne położenie. To wyrabia Ci wyczucie odległości i celność.
 8. Ćwicząc tee shot driverem staraj się zawsze trafiać na prawo lub na lewo od osi fairwayu, ale nie dalej niż 10-15m od niej.
  Możesz podkręcać piłkę, możesz ustawiać się lekko na prawo lub lewo, ale dąż do kontrolowania swojego uderzenia driverem. Gdy będziesz umiał trafić na prawo lub na lewo od środka fairwaya, uderzenie prosto będzie łatwiejsze.
 9. Chcesz być Mistrzem ?
  Uderz 9 piłek w taki sposób.
  a – prosto z normalną trajektorią
  b – prosto i wysoko
  c – prosto i nisko
  d – normalny fade
  e – niski fade
  f – wysoki fade
  g – normalny draw
  h – niski draw
  i – wysoki draw
  Jeżeli zrobisz to w jednej serii kijami od i7 do drivera możesz uznać, że jesteś godzien PGA Tour.
  Zajmie Ci to lata, ale przecież chcesz być Mistrzem.
 10. Gdy grasz myśl tylko o jednym jedynym uderzeniu – tym które wykonujesz.
  Nie myśl o wyniku, o konkurentach, o przeszkodach (woda, las itp.), o kolejnych uderzeniach.
  Najlepiej nie myśl w ogóle z wyjątkiem myśli „Cel-Uderzenie”.
  To właśnie jest w golfie najtrudniejsze !

Masz jakieś konkretne pytanie ?

Napisz do mnie.

Moje poradyAdmin_CZ