Analiza i korekta swingu

Oto przykład analizy swingu, który ilustruje jak pracuję nad jego techniką.

target54-eu-korekta-swingu11

Na tym zdjęciu widać bardzo rozpowszechniony wśród amatorów błąd, a mianowicie poprowadzenie w początkowej fazie swingu kija za bardzo “do wewnątrz”, tj za ciało. Powodować to może w kolejnej fazie Backswingu prowadzenie kija bardzo płasko i jeszcze bardziej do wewnątrz, za ciało, co potem praktycznie uniemożliwia prawidłową fazę Transition czyli rozpoczęcia Forward swingu po drodze od wewnątrz.

Kij ma wtedy naturalną tendencję do tzw. “over the top”, czyli drogi od zewnątrz do wewnątrz, co jest jedną z przyczyn slajsu.

Aby poprawić i skorygować ten ruch można zastosować dwie metody:
a. Bardzo wolno i poprawnie ćwiczyć tę fazę swingu. Wykonujemy ruch patrząc na piłkę i potem spoglądamy na kij korygując ewentualnie jego pozycję.
b. Stawiamy na linii ciała torbę od kijów lub jakikolwiek pionowy pręt i wykonując tę fazę swingu nasz kij nie powinien dotknąć torby lub pręta.

target54-eu-korekta-swingu1a

W tej fazie swingu kij powinien być równolegle do ziemi i do linii uderzenia jak widać na zdjęciu obok.

target54-eu-korekta-swingu2
Na tym zdjęciu widać nieprawidłową pozycję tuż przed kontaktem z piłką. Lewe kolano nie tylko jest ugięte, lecz wysunęło się za bardzo do przodu. Powoduje to dwie negatywne konsekwencje.

a. Tracimy dużo energii rozpędzonego kija w Forward swingu. Zablokowanie lewego kolana działa podobnie jak katapulta, zablokowany dół “wyrzuca” górę ciała szybciej do przodu.

b. Tracimy trochę pozycję równowagi w momencie impaktu z piłką wskutek ruchu lewej nogi. Może to mieć wpływ na pozycję łopatki w momencie kontaktu z piłką.

Aby skorygować ten ruch należy najpierw powtarzać go bardzo wolno i starannie wiele razy, wyraźnie prostując lewe kolano w momencie impaktu. Następnie wykonując swing na normalnej prędkości można sobie wyobrażać, że w momencie impaktu musimy uderzyć tyłem naszego kolana (zgięciem jego tylnej części) w coś znajdującego się za nim. Wtedy nasze kolano dynamicznie wyprostuje się i noga pozostanie prosta.

target54-eu-korekta-swingu2b

Oto jak powinna wyglądać prawidłowo ta pozycja.

target54-eu-korekta-swingu12

Na tym zdjęciu widać konsekwencje poprzedniej złej pozycji w momencie impaktu tzw. Chicken wing. Zgięte lewe kolano utrudniło wyprostowanie ciała w impakcie i tuż po nim. Ciała wygięło się bardzo w kształt litery C, zamiast pozostać w miarę prosto.
Ma to znowu negatywne konsekwencje na przekazanie energii piłce, czyli na odległość uderzenia. Chicken wing czyli zgięty, podniesiony do góry lewy łokieć jest efektem dominacji prawej ręki w Forward swingu, drogi główki kija out-to-in oraz nieutrzymania pochylenia kręgosłupa w Forward swingu.  Korekta tej pozycji następuje w zasadzie automatycznie po poprawieniu pozycji w impakcie co jest opisane powyżej.

target54-eu-korekta-swingu3a

Oto jak wygląda prawidłowa pozycja w tej fazie swingu.

target54-eu-korekta-swingu4

A oto kolejny bardzo rozpowszechniony wśród amatorów błąd, a mianowicie zbyt szybko poprowadzenie kija do wewnątrz (za ciało) po uderzeniu piłki. Jest to częściowo konsekwencja nieprawidłowej drogi główki kija (out-to-in) ale również częściowo wina nieprawidłowego prowadzenia kija po uderzeniu (za mała rotacja ciała). Efektem może być slajs lub pull w zależności od położenia łopatki w momencie kontaktu z piłką.
Aby skorygować ten ruch można wykonać następujące ćwiczenie.
Na linii uderzenia przed piłką kładziemy na ziemi kij lub pręt który wskazuje na cel. Wykonujemy bardzo powoli swingi i w początkowej fazie Follow through (czyli tej na zdjęciu) zatrzymujemy kij tak, aby jego główka znalazła się na tym kijem czy prętem leżącym przed piłką. Musimy mieć wyraźne odczucie “wyrzucania” kija prosto w stronę celu.

target54-eu-korekta-swingu4a

Prawidłowa pozycja w tej fazie swingu wygląda tak jak na zdjęciu obok.

Robisz jakiś błąd w swingu ?
Oto przykład korekty swingu w pozycji impaktu i tuż po. Problemem była nieprawidłowa sekwencja ruchu barków i bioder.
Zalecone ćwiczenia spowodowały widoczną poprawę tej pozycji, a co za tym idzie skuteczniejszą grę.

czupryna711

Analiza i korekta swinguKrzysztof Czupryna